Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tapšu, za platu ne pitaju * Ljubanović protiv smjene Carevića * Kad „Grand” gradi inspekcija ne radi * Vladin funkcioner pijan izazvao udes * Otvaranje granica zadnja mjera * Kriza zbog korone pozvala na evropsko jedinstvo * Planiramo velike stvari
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goran Danilović, poslanik Ujedinjene Crne Gore:
Vlada je zloupotrijebila prilike i desetkovala demokratiju jer je, navodno nam spasavajući zdravlje, suspendovala Ustav i mnoga prava i slobode.

Vic Dana :)

Mali Perica putovao sa mamom u vozu i bili su u kupeu sa još jednom gospođom.
U jednom trenutku gospođa se drsko obrati Pericinoj mami:
- Molim Vas da kažete svom djetetu da prestane da me imitira!
Pogleda mama Pericu i kaže mu:
- Perice, prestani da izigravaš budalu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2020-04-25 REGISTROVANO TROJE INFICIRANIH U GUSINJU, INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVLJE UPOZORILI NA OPASNOSNO PONAŠANJE GRAĐANA
Epidemiolog Darinka Marković Šesta žrtva virusa, mnogi i ne znaju da su zaraženi Šef Kriznog medicinskog štaba Ranko Lazović je kazao da je preminuli pacijent imao i malignu bolest limfnih žlijezda i nekoliko dana je bio na respiratornoj potpori, ali je izgubljena bitka za njegov život Sad znamo da imamo dosta asimptomatskih pacijenata i veliki broj onih koji mogu da šire virus, a da pritom ne znaju da su bolesni. Sve do isteka inkubacionog perioda ne možemo znati koliko je ponašanje građana ovih dana bilo opasno, kazao je Senad Begić
Dan - novi portal
U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) juče je preminuo pacijent star 81 godinu, zaražen virusom korona, koji je imao hronično oboljenje, čime je bilnas preminulih od te opake bolesti porastao na šest. Institut za javno zdravlje juče ujutru je registrovao još tri zaražene osobe iz Gusinja, inače kontakte prethodnog zaraženog iz Plava, nakon 254 urađena testa, dok juče tokom dana nije bilo novoinficiranih. Šef kriznog medicinskog štaba Ranko Lazović je kazao da je preminuli pacijent imao i malignu bolest limfnih žlijezda i nekoliko dana je bio na respiratornoj potpori, ali je izgubljena bitka za njegov život.

Lazović je istakao da 21 pacijent hospitalizovan od korona virusa – po tri u Baru i Nikšiću, dok se u Kliničkom centru na Infektivnoj klinici liječi njih devet, internoj četiri i intenzivnoj njezi dva pacijenta koja su na respiratoru.

– Uspjeli smo da stanje držimo pod kontrolom kad su u pitanju starije osobe. Ponosan samo što je Crna Gora uspjela da zaštiti stariju populaciju. Mi nemamo inficiranih u staračkim domovima, i to je vrlo važno. Vidimo da je u zemljama gdje su aktuelna žarišta, veliki broj starih nastradao. Imamo podatke da jedan inficirani može da zarazi prosječno i 5,7 osoba i građani ovu situaciju moraju da shvate ozbiljno – istakao je Lazović.

On je odgovarajući na pitanje „Dana” kada će početi izgradnja nove klinike za infektivne bolesti, kazao da se početak radova planira tokom ove godine.

– U toku je administrativni postupak i nemam dilemu da ćemo u što kraćem roku paralelno krenuti u izgradnju infektivne i klinike za kožne bolesti. Država je uradila sve što je do nje, sada samo treba da se završi papirologija – precizirao je Lazović.

Naglasio je i da imaju protokol za tretman oboljelih u Crnoj Gori.

– Ne postoji jedinstven protokol. Crpili smo iskustva drugih zemalja, prvo od Kineza, a preko kineske ambasade ostvarili smo komunikaciju sa njihovim ljekarima i to je bila korisna priča i riješili smo brojne dileme. Protokoli su skoro bili podudarni sa našim. Protokol, naravno, nije fiksan, on se mijenja i adaptira. Mi u zdravstvenom sistemu nemamo problem da pitamo nekoga iskusnijeg – rekao je Lazović.

U Institutu za javno zdravlje juče je urađeno oko 400 analiza i registrovane su tri inficirane osobe.

– Od početka epidemije korona virusom je inificirano 319 osoba, od kojih su 123 izliječene. U Podgorici je zaražena 161 osoba, Tuzima 37, Nikšiću 34, Baru 23, Ulcinju 22, a u Budvi, Andrijevici i Plavu po sedam. U Bijelom Polju i Herceg Novom je oboljelo po šest osoba, a u Danilovgradu, Tivtu i Gusinju po tri – naveli su iz Instituta.

Doktor Senad Begić, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje, kazao je da djeca mogu da obole od korona virusa i da zarazu prenesu dalje.

– Bojazan da škole i obrazovne ustanove mogu biti inkubatori infekcije je na mjestu. Zato ćemo odluku donijeti u komunikaciji između IJZ i Ministarstva prosvjete. Bilo je nedoumica oko uloge djece u epidemiji korona virusa. Podaci iz Kine su ukazivali da je obolijevanje djece manje od jedan odsto. Međutim, kako vrijeme prolazi i kako kvantum znanja raste, uočeno je da djeca nijesu pošteđena od korona virusa. Dakle, njihov udio među oboljelima je manji, ali djeca obolijevaju. Količina simptoma kod oboljele djece je veoma mala što dokazuje da ona mogu da obole i bolest prenesu dalje, a neki su i asimptomatski pacijenti. Još ako se u obzir uzme činjenica da djeca borave u ograničenom prostoru veoma dugo vrijeme, bojazan da škole budu inkubator zaraze je na mjestu – kazao je Begić.

On je naglasio da mjere nijesu naglo ublažene, jer je ublaženo vrijeme tokom kojeg je dozvoljeno kretanje stanovništva.

– Prvi i donekle drugi dan primijećeno je grupisanje stanovništva. Juče se situacija smirila. Ponovo smo svjesni opasnosti. Glavni problem sa korona virusom je veliki broj asimptomatskih vironoša. Zato je najbolje da razmišljamo na način da je svako potencijalno zaražen i nosi opasnost od širenja infekcije. Jedino tako ćemo biti svjesni situacije i držati distancu – naglasio je Begić.

Specijalista epidemiologije u Institutu za javno zdravlje Crne Gore Darinka Marković, koja je zbog kontakta sa inficiranim morala da boravi u karantinu, ispričala je za PR centar da je kao ljekar doživjela dvije čudne i potpuno različite situacije.

– Postupajući po osnovnim epidemiološkim načelima, kao neko ko je bio u kontaktu sa osobom za koju se kasnije ispostavilo da je pozitivna na novi korona virus, bila sam smještena u karantinskoj izolaciji, odnosno u institucionalnom smještaju, kako bih zaštitila druge. Imam iskustvo čovjeka koji je živio zaključan u hotelskoj sobi, kako ne bi izložio riziku kolege, porodicu, ostale građane. A, takođe sam imala čast da zajedno sa kolegama vodim aktivnu borbu protiv ove epidemije – ispričala je Markovićeva.

Ni jedno ni drugo iskustvo, kako je priznala, nije bilo lako.

– Nije bilo lako biti zatvoren, ne gledati svoju porodicu, zato što ste potpuno svjesni toga da nekome možete ugroziti zdravlje, život. Tada ih nijesam gledala, jer sam mislila da, realno, mogu da im prenesem bolest, jer sam bila u kontaktu sa inficiranom osobom. A kada sam mogla izaći iz sobe, dolazila sam da radim sa svojim kolegama i opet nijesam mogla da budem sa svojom porodicom. Moja porodica je od početka epidemije lišena mene – kazala je Markovićeva.

A najviše je, kako nam je rekla, opterećivao strah od nepoznatog.

– Suština je da mi do kraja ne znamo sa čime se borimo. Karakteristike virusa, odnosno neprijatelja sa kojim se borimo, nikome u svijetu nijesu potpuno jasne. I upravo je to bilo najveće opterećenje. Sigurna sam da ne postoji kolega epidemiolog u državi, koji ne radi minimum deset sati dnevno u poslednja dva mjeseca. Možda je fizička iscrpljenost nešto čime smo najviše opterećeni. A tu su i strahovi, neizvjesnost. Svako jutro, kada se probudimo, ne znamo šta nas čeka – navodi Markovićeva.

Ona je pojasnila i kako se stalno trude da registruju sve što ih brine, svaki pozitivan slučaj.

– Pokušavamo da registrujemo svaki kontakt pozitivnog slučaja. Trudimo se svim silama da razgovaramo sa ljudima, i oboljelim i onima koji su u riziku. Non-stop smo dostupni. Mi smo njihovi i ljekari i prijatelji i psiholozi i porodica. Osim našeg osnovnog posla, da sprečavamo epidemiju, pokušavamo da ljudima koji su pozvani na nas olakšamo situaciju – naglasila je Markovićeva.

Pred spavanje, razmišljajući o prethodnom danu, sebi kaže „dobro je, sve smo ih zvali, pokušali smo da obiđemo što više lokacija na terenu, tesirali smo veliki broj ljudi”.

– Svaki kraj dana se, zapravo, svodi na to da sebe utješite da ste uradili najviše i najbolje što ste mogli. Nikad u životu nijesam bila ovoliko svjesna veze između nas saradnika, kao što sam ovaj put. Svi smo jedni drugima dostupni 24 sata. Razgovaramo, razumijemo jedni druge. Pokazali smo i suštinu svog posla, da smo mi stvarno tu za svakog pacijenta ponaosob. Nadam da to građani prepoznaju – poručila je Markovićeva.

Na heliodromu Kliničkog centra Crne Gore predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću u prisustvu ministra odbrane Predraga Boškovića i direktora KCCG Jevta Erakovića predstavljeni su medicinski kapaciteti helikopterske jedinice VCG. Riječ je o intenzivnoj jedinici kojom su, po najsavremenijim standardima, opremljeni helikopteri VCG i stavljeni na raspolaganje građanima, odnosno potrebama KCCG.

Đukanović je kazao da je to odličan primjer veoma kvalitetne saradnje Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore sa zdravstvenim sistemom, odnosno KCCG kao krovnom institucijom.

– Obradovan sam što smo i na ovaj način potvrdili da je Crna Gora zemlja permanentno rastućih kapaciteta, koji su usredsređeni na pružanje sigurnosti građanima. Ovo je prilika da, uz poštovanje za ono što je uradio KCCG, još jednom potenciramo ogromnu ulogu koju je Vojska Crne Gore odigrala i u ovoj kriznoj situaciji – kazao je predsjednik Đukanović, koji se prilikom obilaska KCCG obratio i vojnicima koji obezbjeđuju tu ustanovu.

– Treba podsjetiti da je oko 200 ljudi stalno angažovano u obezbjeđenju zdravstvenih objekata i karantina. Danas možemo da svjedočimo da je zaista Vojska bila i dalje jeste važan faktor ovako dobrih rezultata koje je država Crna Gora dosad ostvarila – naglasio je Đukanović.

On je tom prilikom najavio i novi razvojni projekat u koji će se krenuti čim se za to stvore uslovi. Naime, riječ je o izgradnji klinika za infektivne bolesti i dermatovenerologiju u krugu KCCG, za šta je završen glavni projekat i gotovo zaokružena finansijska konstrukcija.

Ministar odbrane Predrag Bošković zahvalio je na prilici da se javnosti predstavi ono što MO, odnosno Generalštab VCG radi, a što je značajna investicija za Vojsku, ali i kompletan zdravstveni sistem naše zemlje.

Direktor KCCG Jevto Eraković je kazao da nova oprema, koju je pribavila VCG, zdravstveni sistem čini mnogo jačim, uspješnijim i efikasnijim.

– Radi se o intenzivnoj jedinici koja se nalazi u okviru helikoptera bell VCG i koja omogućava našoj interventnoj ekipi, našim anestezilozima i anestetičarima da u svakom trenutku i na svakom mjestu u Crnoj Gori pruže adekvatnu profesionalnu i najbolju moguću zaštitu i tretman svih građana Crne Gore – kazao je Eraković i u ime zdravstvenih radnika zahvalio na doprinosu Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore. Na podgorički aerodrom iz Frankfurta je juče sletjelo 115 crnogorskih državljana, saopštili su iz Aerodroma.

D.B.


Kol centar Instituta primio 10.177 poziva o mogućim oboljelim
Od pokretanja Kol centra za Kovid-19, 20. marta 2020. godine, u narednih 26 dana opertateri centra su odgovorili na svih 10.177 poziva građana.

– Dnevno je bilo prosječno 391 poziva, uz prisutne varijacije u broju primljenih poziva, najmanje 191 (nedjelja 12.4.2020. godine), a najviše 774 (srijeda 25.3.2020. godine). Broj poziva varirao je iz dana u dan, a primjetan je porast broja poziva u danima kada se dešavao porast broja inficiranih novim korona virusom. Evidentiran je pad broja poziva tokom vikenda, pa tako ako posmatramo dane vikenda prosječan broj poziva je 342, dok je, ako posmatramo samo radne dane, prosječan broj dolaznih poziva 413. Broj osoba za koje su operateri procijenili da je neophodno da ih provedu kroz upitnik, tj. broj anketiranih je 1.516, odnosno prosječno 58 anketiranih osoba dnevno. Od momenta kada je uspostavljena lokalna transmisija u Crnoj Gori, svi građani, nezavisno od težine simptoma, a koji su anketirani od strane operatera, pozvani su i od strane epidemiologa/ljekara iz Kol centra i to u istom danu kada su se obratili Kol centru. Daleko najveći procenat anketiranih osoba bio je iz Podgorice 56,13 odsto, slijede Nikšić 7,52, Bar 5,87, Budva 5,21 i Herceg Novi 5,08 odsto – navode u saopštenju.


U nikšićkoj bolnici od virusa liječeno sedam osoba
Opštinski operativni tim za zarazne bolesti Nikšića je na jučerašnjoj sjednici ocijenio da su dosad u tom gradu zaražene 34 osobe. Kako je Nacionalno koordinaciono tijelo ublažilo ranije donesene preventivne mjere i naredbe, tako je postupio i nikšićki Operativni tim, pa su prije nekoliko dana otvorili lokalitete koji su u prethodnom periodu bili zabranjeni za kretanje i okupljanje građana Nikšića.

– Do danas su u Nikšiću registrovana 34 pacijenta pozitivna na Kovid 19, od kojih su četiri izliječena. Pod stalnim zdravstvenim nadzorom od početka epidemije bilo je 850 lica, a sada ih je 110 i do kraja mjeseca se očekuje ukidanje mjera nadzora i za njih. U Opštoj bolnici Nikšić do danas je bilo smješteno sedam pacijenata, od kojih su četiri otpuštena, jedan pacijent bi trebalo da napusti bolnicu tokom dana, a jedan je upućen u Klinički centar. Svi zdravstveni radnici u Nikšiću su negativni na Kovid 19 – saopšteno je nakon jučerašnje sjednice nikšićkog Operativnog tima za zarazne bolesti.


Razmišljati da postoji mogućnost da su svi zaraženi
Na pitanje kada će se zdravstveni sistem vratiti u normalu, Begić je podsjetio da je Klinički centar povratio dobar dio hirurškog programa koji se odnosi na malignitete.

– Postepeno će se i drugi servisi vraćati u normalu, a sa nekima se nije ni prestajalo – kazao je Begić.

Ponovio je da je preporuka Instituta da svi građani nose maske ili bilo koju zaštitu preko nosa i usta kako bi smanjili mogućnost izlaska respiratornih kapljica sa virusom.

– Sad znamo da imamo veliki broj asimptomatskih pacijenata i onih koji mogu da šire virus, a da ne znaju da su bolesni. Sve do isteka inkubacionog perioda od 14 dana ne možemo znati koliko je ponašanje građana ovih dana bilo opasno – istakao je doktor Begić.


Za ugrožene 100 paketa pomoći
ALFA centar je, zajedno sa partnerima iz Njemačke – organizacijom ASB, uspio da obezbijedi humanitarnu pomoć za stotinu najugroženijih domaćinstava iz Nikšića, saopšteno je juče iz te NVO.

Program menadžer u ALFA Centru Radoje Mijušković kazao je da su njihovi volonteri juče uručili 200 paketa pomoći, odnosno 100 paketa hrane i 100 paketa koji obuhvataju sredstva za higijenu i dezinfekciju.

– Prioritet su bile porodice bez ikakvih primanja i osobe koje su zbog novonastale situacije ostale bez prihoda. Takođe, potrudili smo se da ovog puta pomoć dobiju domaćinstva koja od početka pandemije nijesu nijednom dobila pomoć. Pri selekciji su nam pomogle kolege iz opštinske organizacije Crvenog krsta koji su nam dali uvid u svoje ažurirane spiskove, kako bismo dopunili naše liste i ovom prilikom im zahvaljujem – kazao je Mijušković.


Vakcina tek sredinom 2021. godine
Veliki broj laboratorija u svijetu radi na pronalasku vakcine protiv Kovida 19, ali će biti potrebno najmanje godinu dana za masovnu upotrebu te vakcine, kazala je za TVCG molekularni biolog Aleksandra Trifunović.

Ona živi i radi u Njemačkoj, gdje je ovih dana odobreno prvo testiranje vakcine protiv korona virusa na ljudima.

Testiranja, koja se trenutno rade u Njemačkoj, kako navodi Trifunovićeva, trebalo bi da bude završena za oko četiri mjeseca.

– Mi ćemo sigurno do kraja godine imati ne jednu, nego nekoliko različitih vakcina. Ono što će biti problem jeste kako od te vakcine, koja je u malim količinama, koja radi na pretkliničkim i na prvoj fazi kliničkih istraživanja, kako napraviti milione i milijarde vakcina koje su neophodne da bi zaštitili cio svijet – kazala je Trifunovićeva.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"